O nenávisti a jednom komente na FB

Autor: Mária Lazárová | 5.1.2011 o 14:45 | (upravené 6.1.2011 o 9:11) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  2620x

Občas si čítam na FB Dalajlámove odkazy, snažím sa ich uchopiť a pochopiť ich význam. Ten dnešný napríklad znel takto: "Nie je väčšia cnosť ako trpezlivosť, rovnako ako neexistuje horší neduh ako nenávisť. Preto človek musí vyvinúť maximálne úsilie, aby v sebe nepestoval nenávisť voči nepriateľovi, ale skôr využil stretnutie s ním na posilnenie svojej schopnosti stať sa trpezlivým a tolerantným." (Cesta ku šťastiu)

Raz som už kdesi napísala, že mám rada budhizmus pre myšlienky, ktoré sa prihovárajú môjmu vnútru, aj keď si uvedomujem, že nie všetky dokážem aplikovať na seba. Veď, keby som to dokázala, bola by som dávno už len vyrovnaná, pokojná a šťastná, keďže šťastie je stavom našej mysle, a tak ho má každý z nás vo vlastných rukách...

Dnešný odkaz bol na pohľad prostý. Čo ma teda zarazilo práve na ňom a donútilo napísať túto úvahu?

Koment, ktorý tam priložil jeden z užívateľov FB.

"Je nutno se obrnit proti kurvě, která užila nejhorší zvěrstva.. které mohla napáchat v duši... sekce ovládání a testování.. a za to jí ještě lízat kundu, aby byla dušička vzata na milost?"

Nikdy som si neuvedomila, ako šialene môže vyzerať nenávisť v priamom prenose. Dobre, dobre, uvedomila. Je o nej natočených mnoho filmov, napísaných mnoho kníh, vidno ju v bežnom živote, v rodinách, pocítil ju každý z nás, tak načo sa hrať na naivnú? Čím sa teda líšil tento koment od iných prejavov nenávisti, s ktorými som sa stretla, alebo ktoré som ja sama vyprodukovala? Ničím. Len prekvapujúcim poznaním, ako veľmi môže nenávisť rozožierať vútro človeka. Pretože, ten krátky koment, nech už ho napísal ktokoľvek a pod vplyvom akejkoľvek skúsenosti, presne tak na mňa zapôsobil. V kontexte s tým nenávistným komentom nadobúda Dalajlámova rada pre mňa nový rozmer.

Schopnosť potlačiť nenávisť nešetrí nášho "nepriateľa" ale nás samotných. Aj preto je cestou ku šťastiu. Veď, o akom vnútornom pokoji a šťastí sa dá hovoriť, ak máme vnútro prežraté nenávisťou ako rakovinou?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Možno je to taká diagnóza spoločnosti, že je schopná si kohokoľvek zvoliť. Som z toho smutný.

DOMOV

Rok 1993: Republiku krstili šampanským, ale mnohí rýchlo vytriezveli

Slovensko zápasilo so starými problémami.

DOMOV

Dobré ráno: Amerika môže odštartovať novú vojnu

Amerika môže v regióne zničiť mierové snahy.


Už ste čítali?